Türkiye’de en çok tercih edilen elektrikli araçlar (Haziran 2022)

Türkiye’de en çok tercih edilen araçlardan bahsedeceğimiz yazımızda aynı zamanda Türkiye’de en çok satılan elektrikli araçlara ve Türkiye’de satılan elektrikli araçlara da değineceğiz.Ayrıca Türkiye’de ki en uygun elektrikli araçlara ve Türkiye’de elektrikli otomobil fiyatlarına da yazımızda yer vereceğiz.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Elektrikli Araçlar

Türkiye’de En Çok Satılan Elektrikli Araçlar

Türkiye’de Elektrikli Otomobil Fiyatları

Türkiye’de Satılan Elektrikli Araçlar

Ülkemizde son günlerde malum ekonomik konulardan dolayı elektrikli aracı geçtik normal bir ikinci el otomobili bile almak oldukça zor.Gerek araçların fiyatı gerek masrafları araç sahibi için dert durumda.Son dönemlerde benzin ve mazot türevlerine gelen zamlarda oldukça yüksek.Bu da yönü elektrikli araçlara çeviriyor.Fakat elektrikli araçlarında son 6 ayda yaşadığı kurların dalgalanması ve elektrik faturalarının da oldukça zamlanmasıyla ilk düşünülen alternatif iken günümüzde elektrikli araç almakta kafalarda soru işareti yaratıyor diyebiliriz.

Günümüz elektrikli araçlarında Renault Zoe ilk tercih edilen modeller arasındaydı.Fakat Renault Zoe’nunda şuan ki fiyatları 750.000 TL – 800.000 TL arasında.Öte yandan Türkiye’nin en ucuz elektrikli otomobili diye gündem de dolaşan diğer elektrikli Ami’nin fiyatları oldukça zamlandı.Citroen Ami’nin şuan ki güncel fiyatı 250.000 TL – 315.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor.Şuan da bu tanımı en uygun elektrikli araç RKS’nin M5 modeli.RKS M5 modeli şuan ki güncel fiyatı ile 134.500 TL’den RKS bayinde satışa başlamış durumda.

Gelelim Türkiye’de en çok tercih edilen elektrikli araçlara:

Listemizin en başında en çok satılan elektrikli otomobil Renault Zoe var.Son fiyatları ile kullanıcıyı tatmin etmese de liderlik koltuğunda oturmaya devam ediyor.Renault Zoe’nun en sevdiğimiz özelliği menzil konusu.Gerçekten bu segmentte rakiplerine göre oldukça iddialı bir menzil.Tabii ki fiyat konusunu eleştiriyoruz ama halen bu fiyatta f/p olarak en iyi seçenek diyebiliriz.

Renault Zoe’dan sonra ki sayacağımız araçlar için listeleme değilde bahsetme niteliğinde devam ediyoruz.Zoe’dan sonra tercih edilen araçlar BMW i3, Renault Twizy, yazımızında başında bahsetmiş olduğumuz gibi Citroen Ami ve son zamanların en çok konuşulan iki ismi XEV Yoyo ve RKS M5 var.

Keycar kültürünün Çin’de ve Hindistan gibi ülkelerde (Asya) taraflarında yaygın olduğunu biliyoruz.Son dönemde bu mini elektrikli araçların ülkemizde de boy gösterdiğine şahit olmaya başladık.Bu tabii ki eskilerin de eskisi Twizy ile başlamıştı fakat ülkemize gelen elektrikli araçlardan sonra Twizy pekte tercih ediliyor gibi görünmüyor.Gelelim bu mini elektrikli araçlara.En çok tercih edilen araçlar arasında son dönemlerin yıldız isimleri Ami,YOYO ve RKS M5’de dahil oldu.Özellikle kiralama firmalarının tercihleri arasında yer alan bu elektrikli araçlar şehrin en dikkat çeken araçları pozisyonunda.

RKS M5

Citroen Ami,XEV Yoyo ve RKS M5‘e ilgi oldukça fazla.Bu da fiyat olarak ilk tercih edilen araçlar arasında yer alıyor.Günümüz şartlarını karşlıyan bu tür araçlar evden işe, işten eve veya herhangi bir kısa mesafeye seyahatler için oldukça ideal, bu 3 isimden en iddialısı ise XEV Yoyo.Yoyo’nun toplam menzili 150 kilometreye kadar avantaj sunuyor ve maksimum sürati 90 kilometre.Bu da YOYO’nun otobanda sürülebilen elektrikli araç olmasını gözler önüne sürüyor.

Siz olsaydınız bu 3 mini elektrikli araçtan hangisini tercih ederdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz. 🙂

Bir önceki en çok tercih edilen araçlar yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araç ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir