Türkiye’de Şubat Ayının En Çok Satan Elektrikli Otomobil Modelleri belli oldu!

Türkiye'de Şubat Ayının En Çok Satan Elektrikli Otomobil Modelleri belli oldu!
Türkiye’de Şubat Ayının En Çok Satan Elektrikli Otomobil Modelleri belli oldu!

EBS Danışmanlık’ın paylaştığı listede Türkiye’de Şubat Ayının En Çok Satan Elektrikli Otomobil Modelleri belli oldu. Bu ay için paylaşılan listede ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Listede sürekli gördüğümüz araçlar dışında yeni elektrikli modellerde yer aldı.

Türkiye’ye gün geçtikçe popülerleşen ve ilk tercih olmaya doğru giden elektrikli otomobillerde rekabet kıran kırana devam ediyor. Tesla Model Y ve Togg T10X ile başlayan rekabete yeni isimler de katıldı. Özellikle son zamanlarda dikkat çeken Torres EVX‘de listede boy gösterdi. Güney koreli otomobil üreticisi Ssangyong’un tamamen elektrikli SUV’si Torres EVX 2023’ün son çeyreğinde satışa sunulmuştu.

Ssangyong Torres EVX
Ssangyong Torres EVX

Listede fiyatıyla dikkat çeken bir diğer model BMW’nin 5 serisi oldu. 582 kilometreye kadar menzil sunan tamamen elektrikli sedan BMW i5 (eDrive 40)’ın Türkiye’de satış fiyatı 4.388.640 TL. Yüksek fiyatıyla dikkat çeken lüks elektrikli sedan bu listede 361 adet satarak 3. sırada yer aldı.

Türkiye’de Şubat Ayının En Çok Satan Elektrikli Otomobil Modelleri Listesi

EBS’nin paylaştığı verilerde ilk sırada yerli Togg yer aldı. Togg, 1201 adetlik T10X satışıyla liderlik koltuğunu korudu. Togg T10X’i Ssangyong Torres EVX takip etti. 2. sırada yer alan Ssangyong, 510 adetlik satış gerçekleştirdi. 3 sırada BMW 5 serisi 361 adetlik satışla yer alırken, 4. sırada 220 adetlik satışla BYD Atto 3 yer aldı.

Kaynak: EBS

Her ay açıklanan listenin en rekabet ettiği ay Şubat ayı oldu. Şubat ayı ile birlikte listeye yeni elektrikli modellerde girmiş oldu. Bizim tarafımızdan dikkat çeken Torres EVX oldu. Listede üst sıralara doğru tırmanış gösteren Hyundai IONIQ 6’yı da gözden kaçırmamak gerek.

Listenin en dikkat çeken markası Tesla oldu. Uzun süreler en çok satış yapma başarısıyla listenin en başlarında yer alan Tesla’daki düşüşün sebebini son zamanlarda gelen zamlara bağlıyoruz. Tesla Türkiye’deki listede ciddi bir düşüş gösterdi. 17 sıralara gerilen Tesla, Model Y ile Şubat ayında 75 adet satış gerçekleştirdi. Togg T10X, Türkiye’de en çok satan elektrikli otomobil konumunda.

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir