Toyota Plug-in Hibrit ve pilleri Türkiye’de üritilecek!

Toyota Türkiye

İkinci nesil 2023 model Toyota C-HR, Sakarya’daki Toyota Motor Fabrikası’nda üretilecek.Hybrid ve plug-in hybrid olarak iki farklı versiyonu bulunan yeni Toyota C-HR, aynı zamanda Türkiye’de üretilen ilk plug-in hibrit otomobil olarak tarihe geçecek.

Toyota’nın Sakarya’da ki motor fabrikası, Toyota’nın plug-in hibrit araçlar üretmeye başlayan ve pil üretim hattının merkezi olan ilk Avrupa fabrikası olacak.

2023 model Yeni Toyota C-HR’nin %100 elektrikli aktarma organları serisi ile Toyota, 2035 yılına kadar Avrupa’daki araçlarında %100 oranında CO2 azaltmayı amaçlıyor.

Gelelim fabrika ile ilgili planlama ve genel bilgilere… Sakarya’daki üretim fabrikasında araç üretim bölümünün yanı sıra fabrika bünyesinde yılda 75.000 adete kadar kapasiteli fişli pil montaj hattı kurulması planlamalar arasında yer alıyor.Plug-in hibritlerin pil montajı tarihi ise şuan için Aralık 2023’te başlayacağı yönünde ve bu yeni tesis ile yaklaşık 60 yeni vasıflı iş yaratılmış olacak.

Sakarya’daki fabrika ile birlikte Toyota, Avrupa fabrikalarını da Türkiye’den desteklemiş olacak.Bu projeye toplam yatırım 317 milyon euro civarında.Toyota Sakarya Motor Fabrikası, Avrupa’nın ticari sürdürülebilirlik stratejisinde önemli bir rol oynayacak.

Toyota Motor Avrupa Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Marvin Cooke ise şu ifadelere yer verdi: “Avrupa elektrifikasyon planımız için önemli bir adım olan ilk pil montaj hattımızın başlaması da Toyota için önemli bir dönüm noktası”.

Toyota’nın bu hamlesini nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir