Tesla yeni pil teknolojisi şirketi ile anlaştı

Tesla Motor, merkezi Avustralya olan yeni pil teknolojisi şirketi MET (Magnis Energy Technologies) ile geçtiğimiz günlerde bir anlaşma imzaladı.Tesla için önemli bir adım olan bu gelişmeyi sizlerle yazımızda paylaşacağız.

Magnis şirketinin duyurusu ise şu şekilde:

Magnis Energy Technologies olarak Tesla ile bir Bağlayıcı Alım Anlaşması imzaladığını duyurmaktan memnuniyet duyarız.

Anlaşmaya baktığımızda Tesla, “Şubat 2025’ten itibaren minimum 17.500 ton/yıl” satın alacak ayrıca Tesla’nın “sabit fiyatla minimum 3 yıllık dönem için maksimum 35.000 ton/yıl” seçeneğide anlaşma şartları arasında yerini alıyor.

Yapılan anlaşmanın soru işareti kısmı ise, Tesla’nın Grafit’i Magnis’ten satın almayacağı yönünde.Grafit bazlı işlenmiş anot malzemesi (AAM) satın almayı planlıyor ve anlaşma, Magnis’in AAM’yi üretmek için bir ABD tesisi kurmasını şart kılıyor.

Magnis’in 30 Haziran 2023 tarihine kadar AAM tesisi kurması bekleniyor, 31 Mart 2024’e kadarki süreçte ise pilot tesisten AAM üretmesi, 1 Şubat 2025’e kadar ise AAM tesisinde üretime başlaması da anlaşmanın şartları arasında yer alıyor.

Magnis şirketi özetle kendisini “dikey olarak entegre bir lityum-iyon pil teknolojisi ve malzemeleri şirketi” olarak tanımlıyor.

Magnis şirketi, Tanzanya’daki grafit madenciliğinin yanı sıra, New York’ta bir lityum-iyon pil hücreli gigafabrika inşa etmek için de kolları sıvamış durumda.

Ayrıca Magnis şirketi, New York’ta bulunan ve pil hücresi teknolojisi şirketi olan C4V’nin hissedarı ve aynı zamanda ortağı.

Tesla, 2030 yılına kadar yılda 20 milyondan fazla elektrikli araç üretme planına destek olmak için çok sayıda pil hücresini güvence altına almak istiyor.Bu da önümüzdeki yıllarda Tesla şirketine oldukça fayda sağlayacak.

İşte Magnis şirketinin duyuru videosu:

YouTube: Magnis Energy Technologies

Bu yeni gelişmeyi Tesla açısından nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir