300 kilometre menzilli, güneş panelli ve elektrikli: Sono Sion!

Sono Sion

Sion, dünyanın ilk uygun fiyatlı güneş enerjisiyle çalışan elektrikli aracı (SEV) projesini tüm dünya ile aynı anda tanıttı.Geçtiğimiz aylarda sizlerin de en çok ilgisini çeken model olan Lightyear 0‘a rakip olacağı düşünülen Sion’u yazımızda tüm detaylarıyla sizlerle paylaşacağız.

Görsel: Sono Motors

Geleceğin kentsel dönüşümünde önemli rol oynayacak olan güneş panelli ve elektrikli araçların başında gelecek isimlerden biri olan Alman menşeili Sono Motors şirketi, Sion’un haftada ortalama 112 km menzil üreten ve Sion’un 54 kWh lityum demir fosfat piline şarj başına 305 kilometre’ye kadar menzil sunan entegre yarı güneş enerjili hücrelerinden oluşacağını söylüyor.

Sono Motors’a göre, Alman’ya da yoğun nüfüsun hakim olduğu bölgelerdee yaşayan Sion sahibi, benzer pil boyutlarına sahip geleneksel EV’lerden dört kata kadar daha düşük şarj imkanı sağlayacağını vurguluyor.Ayrıca bu teknoloji harikası araç kendi içerisinde bulundurduğu V2G sisteminde pil görevi görebilecek olan Sion, elektronik cihazları ile birlikte EV’leri şarj edebilecek ve gerektiğinde elektrik şebekelerine de güç sağlayabilecek potansiyelde.

Görsel: Sono Motors

Sono Motors’un bu Sion girişimi ile birlikte Avrupa’da, özellikle şirketin bulunduğu konum olan Almanya’da da bir çok örnek teşkil edecek önderliğe adım attığını söyleyebiliriz.Özellikle kamusal alanda halk otobüsleri için de güneş paneli teknolojisi hedeflenen geleceğe yönelik planlar arasında.

Sono Sion’un teknik verilerine kısa bir özet geçecek olursakta:

54 kWh batarya’ya sahip.Bu batarya pil desteği ile birlikte 305 kilometreye kadar menzil sağlıyor.Elektrikli motor kısmına baktığımızda ise 270 Nm tork üretirken 160 PS güç üretebiliyor.Sono Sion fiyatına gelecek olursakta Almanya için şuan ki rakam 25.126€ olarak fiyatlanmış durumda.Almanya için şuan ki sipariş sayısı olarak 20.000 adete yaklaşılmış durumda.Önümüzdeki günlerde de Finlandiya’da boy göstereceği de duyurular arasında yer alıyor.

Sono Sion’u nasıl buldunuz? Sizce Lightyear 0’a rakip olabilecek mi? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir