Lüks ve elektrikli: Rolls Royce Spectre! İşte tüm detaylar…

Rolls Royce Spectre

Rolls Royce Spectre… Lüks ve elektriğin birleşiminden meydana gelen Spectre, Rolls-Royce’un ilk elektriklisi konumunda! Bu şahane aracı sizlerle birlikte yazımızda inceleyeceğiz.

Yeni Rolls-Royce adeta bir devrim niteliğinde!

Yeni Rolls-Royce 7 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 8 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 9 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 10 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 27 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 28 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 38 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 39 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 40 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 41 devrim niteliğinde

Spectre, elektrikli ve Rolls Royce’un ilk elektriklisi.Ancak son olmayacak, 2030 yılına kadar fabrika, tüm araç portföyünü tamamen elektrikliye dönüştürecek.

Dikkatli baktığınızda yeni nesil bir Rolls-Royce modeli ile karşı karşıya olduğunuzu anlayabilirsiniz.Yine de Spectre birkaç yönden özeldir.Radyatör ızgarası, sürtünmeyi azaltmak için dikkatlice şekillendirilmiş ve gövdeye yakın yerleştirilmiş ışıklı çıtalarla her zamankinden standardından daha geniş bir şekilde tasarlanmış.

Yeni Rolls-Royce 85 devrim niteliğinde

Rolls Royce’un şimdiye kadar övündüğü en iyi araç Spectre.Bunu başarmak için fabrika hiçbir şeyi şansa bırakmamış: Burundaki heykel Emily, mümkün olduğunca akıcı hale getirmek için 830 saat boyunca modellenerek test edilmiş.Bölünmüş far marka için yeni değil ancak bu sefer krom yapıda alt lambalar karartılmış bir kaputun altına gizlenmiş.

545 cm uzunluğundaki otomobilin oranları 23 inçlik tekerleklerle dengeleniyor: bu boyut Rolls Royce’un coupe tarihinde ilk kez görülen bir detay.

Yeni Rolls-Royce 86 devrim niteliğinde

Yolcu bölmesindeki yıldız motifi kapılara ve ön panele kadar genişletildi; Kapı panellerinde 4.796 LED mevcut.

Spectre’nin elektronik ağı, yerleşik işlevlerin yanı sıra fabrikanın Whispers adlı ses kontrollü asistanını da kontrol eden yepyeni teknolojiye sahip.Müşteriler özel istek ve ihtiyaçlarını artık dijital olarak ulaşabilecek: örneğin müşteri isterse, ekranların rengi iç tonlara göre ayarlanıyor. Buna ek olarak, koltukların kenarları ve kapitone deseni de dahil olmak üzere tüm detaylar herhangi bir tasarımda sipariş edilebilir.

Yeni Rolls-Royce 87 devrim niteliğinde
Yeni Rolls-Royce 88 devrim niteliğinde

Pil kısmı alüminyum malzemelerden yapılmış çerçeveye taşıyıcı bir eleman olarak yerleştirilmiş bu nedenle Spectre’nin yapısı, önceki Rolls-Royce modellerinden %30 daha dayanıklı yapıda.Bataryanın üstünde, zeminin altında, kabloların ve klima kablolarının sığabileceği kullanışlı bir boşluk bırakılmış, bu nedenle alt plaka tamamen düzdür ve bu da en uygun aerodinamiğe katkıda bulunuyor.Bu tasarım ile derin bir oturma pozisyonu sağlanıyor.

Yeni Rolls-Royce 89 devrim niteliğinde

Yüksek voltajlı mimari ve gelişmiş dijital kontrolle birlikte Rolls-Royce’un efsanevi süspansiyonlu şasisinin daha da geliştirilmesine olanak sağlanmış.Herhangi bir tekerleğe, örneğin bir çukura çarparsa, sistem o tekerleğin viraj dengeleyicisini gecikmeden devre dışı bırakıyor böylece çukura giren tekerli aracın dinamiğini etkilemeden sistematik kuvvetle başa çıkabiliyor.

Öte yandan viraj alırken Spectre’nin amortisörleri önceden geriliyor ve dengeleyicileri etkinleştiriyor.18 adet sensörden gelen sinyallere dayanarak mükemmel denge sağlanıyor.

Yeni Rolls-Royce 90 devrim niteliğinde

Spectre’nin tam şarjla katettiği menzil 520 kilometre, motor gücü 430 kW/585 HP ve maksimum tork 900 Nm ve Spectre yaklaşık 4,5 saniyede 100 km/s hıza çıkıyor.

Model artık sipariş edilebilir ve ilk teslimatlar 2023’ün dördüncü çeyreğinde müşterilere teslim edilecek. Spectre’nin fiyatı ise henüz bilinmiyor.

İşte Rolls Royce Spectre’nin Özellikleri


Rolls-Royce Spectre
Kapı / koltuk sayısı2 / 4
Uzunluk (mm)5453
Genişlik (mm)2080
Yükseklik, boş (mm)1559
Dingil mesafesi (mm)3210
Dönme dairesi (m)12,7
Boş ağırlık (kg)2975
Motor gücü (kW/HP)*430/585
Menzil, WLTP (km)*520
Tork (Nm)*900
0-100 km/s hızlanma (sn)*4,5

Rolls Royce Spectre’yi nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz!

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir