Türkiye’de ÖTV indirimi sonrası elektrikli araç fiyatları (Temmuz 2022)

ÖTV indirimi sonrası elektrikli araç fiyatları

Elektrikli araçların globalde satışları günden güne fazlasıyla artıyor ve artmaya da devam ediyor.Hatta bazı Avrupa ülkelerinde bile elektrikli araç satışları benzinli otomobilleri sollamış durumda.Artan talep sonrasında satışlara yansıyan elektrikli araç çılgınlığı, yakıt tasarrufunda da ekonomik olarak tercih edilen araçlar oluyor.Örneğin İngiltere’de paylaşılan araç satış istatistiğinde 1996’dan bu yana ilk kez benzinli ve diğer yakıtlı araçlar için -‘ye düşülmüş durumda, bununla birlikte elektrikli araç satışları da beklenmedik bir şekilde artış göstererek %16 artış göstermiş.

Görsel: SMMT

Bu şaşırtan istatistik ile elektrikli araç satışları zirvedeki yerini koruyor.Bu istatistik ile birlikte elektrikli araçlar uzun dönemde liderliğini koruyacak gibi görünüyor.

Avrupa’da satışların artmasının altında yatan temel sebep ise devletin elektrikli araç kullanıcıları ile sağlamış olduğu teşvik programları.Örneğin 40.000€’luk elektrikli otomobili almak istediğinizde size teşvik indirimi ile birlikte bu otomobil 30.000€ – 32.000€ gibi bir fiyat bandında gelmiş oluyor.

Uzun süredir neredeyse her yazımızda sizlerle paylaştığımız bu durum için nihayet ülkemizde de bir önlem alındı.Geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunulan önerge ile birlikte elektrikli araçlar için teşvik indirimleri, komisyondan geçerek kabul edilmiş oldu.Teşvik indirimi ile ilgi hazırladığımız habere gitmek için tıklayın.Teşvik indiriminin içeriği ise ÖTV indirimi ile alakalı.ÖTV indirimi sonrası elektrikli araç fiyatlarını motor gücü ve aracın fiyatı belirliyor böylece kritere göre ÖTV indirimi sağlanmış oluyor.Ayrıca bu karar kabul edildikten sonra gün içerisinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu.ÖTV indirimindeki elektrikli araç kriteri ise 700.000 TL’nin altında satış fiyatı olan ve motor gücü 160 kW araçlar için %50 indirim uygulanacak.750.000 TL’nin üzerinde satış fiyatı olan araçlar için ise bu rakam %60.

Gelelim ÖTV indirimi sonrası bazı elektrikli araçların fiyatlarına:

1- Hyundai KonaÖnceki Fiyatı: 895.000 TL ÖTV İndirimli Fiyatı: 811.523 TL

Hyundai Kona

2- Mini Cooper SE- Önceki Fiyatı: 1.198.047 TL ÖTV İndirimli Fiyatı: 823.746 TL

Mini Cooper SE

3- Seres 3 – Önceki Fiyatı: 1.150.000 TL ÖTV İndirimli Fiyatı: 790.625 TL

Seres 3

4- Skywell ET5 – Önceki Fiyatı: 1.038.033 TL ÖTV İndirimli Fiyatı: 713.854 TL

SkyWell ET5

5- Volvo XC4OÖnceki Fiyatı: 1.354.647 TL ÖTV İndirimli Fiyatı: 1.266.700 TL

Volvo XC40

6- TOGG için ise teşvik indirimi ile birlikte 910.000 TL’lik satış fiyatı olacağı tahmin ediliyor.

TOGG

(Liste sürekli güncellenecektir.Bizi takipte kalın ve yeni fiyatlardan haberdar olun!) (6 Temmuz)

ÖTV indirimi sonrası araçların fiyatlarını nasıl buldunuz? Sizce bu teşvik indirimleri elektrikli araçların daha fazla tercih edilmesine olanak tanır mı? Fikirlerinizi bizlerle aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için buraya tıklayın.Ayrıca bizi instagram’da takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir