Otokar’dan yeni elektrikli minibüs: e-Centro

Otokar e-Centro

Türkiye’de otobüs ve minibüs denilince ilk akla gelen yerli isim Otokar, uzun yıllar sonra yeni modelleri ile gündemde.Yaklaşık 10 yılı aşkın süredir minibüs piyasasında sessizliği koruyan Otokar, Centro ve e-Centro modelleri ile geri dönüyor.

Hedefinin liderlik olduğunu vurgulan Otokar’ın aslında siz takipçilerimiz ve bizleri de en çok ilgilendiren kısmı e-Centro modeli.Otokar’ın yeni ve tamamen elektrikli minibüsü e-Centro, şık tasarımı ile dikkat çekiyor.Büyük konuşmayalım ama minibüs şoförlerinin ”ara gaz verme” kültürüne hitap etmeyen bir otomobil diyebiliriz.Çünkü e-Centro elektrikli araçların doğasında bulunan tamamen sessiz bir kimliğe sahip.Elektrikli minibüslerin 2023 yılından itibaren yollarımızda göreceğimizi düşünüyoruz.Elektrikli otobüslerin Türkiye’nin neredeyse hemen hemen her ilçesinde varlık gösterdiği bu dönemde elektrikli minibüslerin de varolacağı ortada.

Görsel:Otokar

26-28 mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Busworld Turkey 2022’de 5 farklı yeni aracını tanıtacak.Otokar Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman: ”Elektrikli otobüs ailemizle ihracatta vites yükselteceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Gelelim bizleri yakında ilgilendiren Otokar e-Centro’nun özelliklerine:

6 ve 6,6 metrelik iki farklı boyutta satışa sunalacak olan e-Centro, 200 kW maksimum güç ve 1200 nM maksimum torka sahip.Hepimizin en çok merak ettiği ”rampalara tırmanır mı?” sorusuna da en dik rampalarda bile ödün vermediğine dair cevap alabiliyoruz.Araç kullanıcılarının maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen e-Centro modeli, 100 kW Li-on NMC bataryaya sahip ve yaklaşık 1.5 saatte tam şarja ulaşabiliyor.Bu da gerçekten önemli bir değer diyebiliriz.Otokar e-Centro’nun menzili kısmında ise tek şarjla 200 kilometre katedebiliyor.Aracın yolcu hacmi ise 32 yolcu kapasitesinde.

Otokar’ın e-Centro modelinin tasarımı 1970 yıllarında ”Efsane” otobüslerinden ilham alınmış.Aracın tabanı ise alçak bir yapıda.Böylece engelli yolcular ve bebekli yolcular içinde konfor alanı sağlanmış.

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araç ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir