Türkiye’de elektrikli araç satışlarında düşüş yaşandı (Ocak-Nisan)

Ülkemizde elektrikli araçlara oluşan yoğun ilgi maalesef fiyatlarından ötürü satışa dönüşmüyor.Özellikle aylardır büyük bir beklenti ile 70.000 TL’ye satılacağı söylenen Citroen Ami’nin sarı sitede yayınlanan fiyatlarından sonra bir çok insan, bizlerde dahil hayal kırıklığına uğramıştı.

EBS Danışmanlığın yayınladığı istatistiklere göre Ocak Ayı’nda ki artış 3 ay’ın sonunda düşüş yaşadı.Ocak ayı’nda elektrik araçların pazar payı %92 iken ilk 3 ay sonunda %85’e geriledi.

Geçtiğimiz Nisan Ayı’nda ise yalnızca 315 adet araç satıldı.Nisan ayı’nda elektrikli araçların pazar payı ise %0.69 olarak paylaşıldı.

Avrupa’da ise elektrikli araçların için teşvik ve vergi indirimleri devam ediyor.Tamamen elektrikli araçlara geçmeyi düşünen bir çok Avrupa ülkesinde elektrikli araçlar trend olmuş durumda.Avrupa da elektrikli araçların pazar payı %10’un üstüne çıkmış durumda.

Ocak-Nisan Ayı Verileri
Nisan Ayı Verileri

(EBS Danışmanlık)

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)Linkedin

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir