Mercedes EQE SUV tanıtıldı! İşte tamamen elektrikli SUV’den tüm detaylar

Mercedes EQE SUV

Mercedes-AMG ilk ve tamamen elektrikli SUV’si olan Mercedes EQE SUV’yi tanıttı.Dopdolu iç mekanı ve performans odaklı sürüş konsepti ile Mercedes-AMG ailesinin yeni üyesi.

Yeni model ayrıca yolcuların depolamaları için oldukça yeterli alan sunuyor.AMG EQS Sedan ve AMG EQE Sedan gibi, AMG EQE SUV’da da Mercedes- EQ’nun geleneksel elektrikli sistemi kullanılmış.Mercedes EQE SUV İki güçlü elektrikli motora sahip.

Mercedes-Benz EQE SUV 2023 ön 3/4 yolda
Yeni Mercedes-Benz EQE SUV’a merhaba deyin!

Mercedes-Benz , tamamen elektrikli yeni bir platforma sahip olan ve 590 km’ye kadar menzil (WLTP) sunacak olan EQE elektrikli SUV’sinin üzerindeki örtülerini Paris Otomobil Fuarı’nda kaldırdı. 

Model üç farklı paketle satışa sunulacak: EQE 350+, EQE 350 4matic ve EQE 500 4matic. AMG EQE 43 ve EQE 53 dahil olmak üzere iki farklı AMG paketinide önümüzdeki aylarda da tanıtılacak. 

Mercedes-Benz, yeni EQE SUV’nin 3030 mm uzunluğa ve 90 mm daha kısa dingil mesafesine sahip EQE sedandan daha kompakt olduğunu aktarıyor.

Yeni tamamen elektrikli SUV, Mercedes-Benz’in EQS, EQS SUV ve EQE modellerinin temelini oluşturan elektrikli araç mimarisi (EVA) platformunda çalışıyor.

EQE SUV hakkında ilginç gerçekler ve rakamlar

Mercedes-Benz EQE SUV; 350+, 350 4matic ve EQE 500 4matic olmak üzere üç farklı pakette satışa sunulacak. 

Mercedes-Benz EQE SUV 2023 bisiklet taşıyıcısı
Mercedes-Benz EQE SUV aslında sedandan daha küçük

Başlangıç paketi olan EQE 350+ arkadan çekişlidir ve 215kW/565Nm güce sahiptir.Bir üst paket olan EQE 350 4Matic ise ön aksa ek bir motor ekler ve temel modelle aynı güç çıkışına sahipken ekstra 200 Nm tork gücü kazanıyor.

EQE SUV modelinin en üst paketi olan EQE 500 4Matic ise 300kW/858Nm çıkışa sahip.Bu da benzinli V8 AMG GLE63 ile yaklaşık olarak aynı tork’a sahip olduğunu gösteriyor.Bu da oldukça güçlü bir rakam diyebiliriz.

Mercedes-Benz, hem AMG, hem de AMG olmayan modeller için 400 V’luk bir sisteme dayalı  90,6 kWh’lik bir pil kullanacak.

Mercedes-Benz EQE SUV 2023 hiper ekran yan açısı

EQE SUV, önde dört bağlantılı bir süspansiyon, arkada ise tamamen bağımsız süspansiyondan oluşuyor. Hava süspansiyonu isteğe bağlı ek olarak sunuluyor.Eğer ki takılıysa, EQE SUV sürüş yüksekliğini 30 mm’ye kadar yükseltebiliyor.

Kabini ısıtmak için elektrikli aktarma organlarından gelen enerjiyi kullanan bir ısı pompası da standart.Mercedes-Benz, bunun pil gücündeki çekişi büyük ölçüde azalttığını ve menzili artırdığını söylüyor.

Mercedes-Benz EQE SUV 2023 ön 3/4 sürüş

Büyük Mercedes-Benz’in hiper ekranı, kabinin neredeyse tüm genişliğini kapsıyor.Bu sistem kullanıcılara ek bir seçenek olarak sunulacak..Mercedes-Benz ayrıca deri içermeyen bir iç döşeme seçeneği de sunuyor.Koltukların tamamı geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş.

EQE SUV, Mercedes tarafından aktarılan bilgilere göre 2023’ün ilk çeyreğinde Avrupa ve Amerika’da ki Mercedes bayilerinde olacak.Fiyat konusuna değinecek olursakta 75.000$ – 150.000$ arasında bir tahmini fiyatlandırma olacağı şuan için konuşuluyor.

Mercedes EQE SUV’yi nasıl buldunuz? Sizce teknik verileri araç için yeterli mi? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir