Mercedes Benz EQT ve Concept EQT MarcoPolo1 ilk kez görüntülendi! İşte Detaylar

Mercedes Benz EQT

Mercedes-Benz tüm model serilerini elektriklendiriyor.Karavan piyasasında da yeni bir çağ olacak bu adım ile sizlerle birlikte Mercedes Benz EQT 2023 mini van’ı tüm detaylarıyla inceleyeceğiz.

Alman devi, Concept EQT Marco Polo1 ile segment için çok sayıda yenilikle donatılmış EQT’ye dayalı yeni, tamamen elektrikli ve mikro karavan aracı EQT 2023 ilk kez ortaya çıktı.Bu tamamen elektrikli mikro karavan’ın seri üretimi ise 2023’ün ilk çeyreğinde gerçekleşecek.Türkiye’ye ne zaman gelir tabii ki orası da merak konusu.

Yakın zamanda, EQT ile tamamen elektrikli kısa yolculuklar için ilk kamp konseptli tasarım olan Marco Polo modeli satışa sunulacak.

Tam teşekküllü mikro karavan
Concept EQT Marco Polo1’in donanımları kamp ve doğa severlerin dikkatini çekecek ve çözüm olacak boyutta diyebiliriz.Tavan yatağı olan bir açılır tavan içerir Marco Polo 1’in arkada koltukta dik durmak için gayet yeterli alana sahip olduğu gözler önünde.Kamp özgürlüğü hissiyatı için açılır tavana sahip Marco Polo 1’in çatı yatağında 1,97 metreye 0,97 metre boyutlarında bir uyku alanı mevcut.

Arka bölümde ise 2 metreye 1,15 metre boyutlarında katlanır bir uyku alanı barındırıyor.Aracın iç kısmında sol tarafında (arka kokpite bakan) başka bir koltuk bulunur.Araç içerisinde oldukça fazla ve yeterli derecede çekmece ve saklama alanı bulunuyor.Ayrıca bir ocak ve gaz kartuşlu ocak ile araç içinden çekilebilen bir çekmecede mevcut.Böylece yemek pişirmek isterseniz sizin için iki farklı seçenek var.Aracın iç kısmında elektrikli olarak yüksekliği ayarlanabilen katlanabilir bir masada bulunuyor.Tamamen elektrikli mikro kamp aracı Marco Polo1, yaşam için gerekli her şeyi içinde barındırıyor diyebiliriz.

Concept EQT Marco Polo1’deki bir diğer önemli ve dikkat çeken özellik ise açılır tavanda bulunan güneş paneli.Bu özelliğe ek olarak çıkarılabilir pil ünitesi, kamp ünitesinin belirli bir süre enerjide kendi kendine yeterli olmasını ve mevcut menzilin korunmasını sağlıyor.Diğer öne çıkan özellikleri de ekleyecek olursak aracın yan tarafında güneşlik ve arka camlar için yenilikçi ve oldukça modern bir karartma sistemi yer alıyor.Bunlar bir düğmeye dokunularak dilediğiniz renkte renklendirilebilir durumda.Mercedes-Benz’in bu adımı ile birlikte perdeler veya panjur sistemleri artık tarihin tozlu raflarına karışmış oluyor.

Araç içerisinde kullanılan mutfak ünitesi çekmeceli sistemdir.Bu mutfak ünitesinin içerisinde 12 litrelik depolamaya sahip su tanklı bir lavabo, 15 lt kompresörlü buzdolabı kutusu ve esnek, çıkarılabilir gaz kartuşlu ocak bulunuyor.Diğer çekmecelerde ise çatal bıçak takımı, tabak takımı ve yiyecek malzemeleri için yer sağlıyor.Mutfak ünitesi ile birlikte iki adet kamp sandalyesi ve bir adet masa bulunuyor.

Gelelim bu tamamen elektrikli mikro karavan Mercedes Benz EQT Marco Polo1’in Özelliklerine

90 kW (122 hp) ve maksimum torku 245 Nm olan bir elektrik motora sahiptir.Lityum-iyon pil, arka aksın yer aldığı konumda bulunur ve 45 kWh kapasiteye (AC) 22 kW’ta rahatlıkla şarj edilebilir. SoC’ye (Şarj Durumu) ve yüksek voltajlı pilin sıcaklığına bağlı olarak doğru akım (DC) kullanan hızlı şarj istasyonlarında daha da hızlı olan EQT, 80 kW DC şarj cihazı ile donatılarak, şarj süresi yüzde 10-80’den 38 dakikada ulaşabilmektedir.Menzil’i ise henüz paylaşılmadı.

Mercedes’in mini vanlarını nasıl buldunuz? Sizce Mercedes Benz EQT geleceğin elektriklisi olabilecek mi? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir