Elektrikli Ford Puma Gen-e 2024’ün sonunda geliyor!

ford-puma-gen-e
ford puma gen-e

Ford Puma’nın tamamen elektrikli versiyonu Ford Puma Gen-e yıl sonunda geliyor. Ford tarafında Puma Gen-e ismi onaylandı. Puma Gen-e ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ford Puma’nın elektrikli versiyonu, Gen-E olarak adlandırılacak ve bu yılın sonlarına doğru tanıtılacak. Üretim, içten yanmalı versiyonda olduğu gibi Ford Otosan’ın Romanya’nın Craiova kentindeki fabrikasında gerçekleşecek.

Ford, yeni elektriklinin yalnızca adını ve “bu yılın sonlarında duyurulacağını” belirtti. Diğer detaylar hakkında bilgi verilmesede Puma’nın, Craiova’da üretilen E-Transit Courier ve E-Tourneo Courier panelvanlarla aynı platformu paylaştığını göz önünde bulundurduğumuzda, bu platformu paylaşan modellerdeki sürücü çıkışı 100 kW ve pil kapasitesi yaklaşık 55 kWh civarında. DC şarj gücü 100 kW’a kadar çıkabiliyorken standart şarj işlemi %10’dan %80’e “35 dakikadan az” sürebilir.

Ford’un yıllık bazda, EV bölümünün geliri yüzde 12 artarak 5,9 milyar dolara ulaşırken, Ford’un EV işindeki zararı 4,7 milyar dolara yükseldi. Bu rapor paylaşıldıktan sonra ‘Ford Puma Gen-e’ duyurusu hemen arkasından geldi.

Ford-Puma-Gen-E-2

Ford tarafından paylaşılan ve marka açısından önem taşıyan bir diğer önemli bilgi ise son iki yıldır düşük maliyetli bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalıştığını ve yakın gelecekte daha küçük EV’leri piyasaya sürebileceğini belirtmesi oldu. Ford, 2024 yılı içerisinde Avrupa’ya üç yeni elektrikli otomobil ve dört yeni elektrikli ticari araç dahil olmak üzere toplamda yedi yeni elektrikli model getireceğini duyurdu.

Elektrikli araç projelerinin çoğunu askıya alan Ford, mali zorluklarla mücade içerisinde. Askıya alınan projelerin başında LG Energy Solution ve Koç Grubu ile Türkiye’deki elektrikli ticari araçlar için planlanan batarya fabrikası projeleri geliyor.

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir