Ford elektrikli araçlarda klima kullanılmadan ısınma işine el attı! Üstelik menzili koruyor

Elektrikli araçlar için en kritik ve en merak edilen sorulardan biri olan “araçta klimayı kullanınca menzile etki ediyor mu?” sorularına Ford mühendislerinden yanıt geldi.Uzun süren çalışmalar sonucunda Ford, yeni geliştirdiği sistemi duyurdu.

Ford mühendisleri geçtiğimiz günlerde elektrikli araç menzilini iyileştirecek bir projenin parçası olarak merakla beklenen soruyu yanıtlamakla görevlendirildi.

Isıtma konusunda her durumda pil gücü gerektiren bu durumu Ford mühendisleri, ısıtma yüzeyleri ile kabin ısıtması sağlanılması için enerji tüketiminin standart bir klimaya kıyasla yüzde 13 azaltılabileceğini ve tipik bir şarj için EV menzilini %5 oranında artırabileceğini keşfetti. Bu durum ile birlikte yıllık kullanımda yüzlerce kilometre ek menzil olarak yansıyabilecek.

2026 yılına kadar Avrupa’da yılda 600.000 elektrikli araç satmayı planlayan Ford, aynı yıl için geçerli 2 milyon elektrikli araç üretmek de planları arasında yer alıyor.

Tamamen elektrikli Ford E-Transit’i ısıtmalı kolçaklar, paspaslar, kapı panelleri, güneşlikler ve direksiyon simidinin altında bir panel ile donatan mühendisler kış ve yaz aylarında, kuru ve ıslak yollarda ve şiddetli yağmur ve rüzgarda bu testi gerçekleştirildi.

Ford’un bu adımını nasıl buldunuz? Bu çözüm ile sizce elektrikli araçlarda yeni bir çağ başlatılabilecek mi? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir