Elektrikli Cupra Born VZ tanıtıldı

cupra-born-vz
cupra born vz

Volkswagen Grubu elektrikli araç yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Volkswagen’in bünyesindeki Cupra’nın ekibi, ilk performans odaklı elektrikli otomobili ‘Cupra Born VZ’yi duyurdu.

İspanyolca “hız” anlamına gelen “veloz” kelimesinden esinlenen bu isim, Born’un 326 beygir gücüne ulaşmasını sağlıyor. Standart olarak 204 HP güce sahip Born, e-Boost paketiyle 231 HP güce ulaşabiliyor ve artırılan 85 HP tamamı arka tekerleklere aktarılıyor.

Born’un azami hızı 40 km/s artırılmış ve artık 200 km/s’ye ulaşabiliyor. Ancak Cupra’nın VZ’ye eklediği sadece daha güçlü bir motor değil. Özel olarak tasarlanmış 20 inçlik jantlarla donatılan Born’un batarya kapasitesi 79 kWh’ye yükseltilerek toplam 570 kilometrelik bir menzile sahip olması sağlandı. Direksiyon da daha keskin ve fren pedalı daha hassas bir hisse sahip. Aracın torku da 235 Nm, 0-100 km/s hızlanma verisi ise yalnızca 5,7 saniye.

Donanım tarafında 0,9 inç daha büyük bir multimedya sistemine sahip 12,9 inçlik bir ekran yer alıyor. Ayrıca, kullanıcıların şikayetçi olduğu klima ve ses kontrolleri nihayet arkadan aydınlatmalı hale geldi.
Tasarım açısından VZ, Orman Yeşili veya daha yaygın olan Gece Siyahı renklerinde sunuluyor. İç mekanda, alt uç modellerde bulunmayan ancak diğer VZ modellerinde de kullanılan spor koltuklara yer verilmiş.

CUPRA Born VZ’nin dünya prömiyeri 2024’ün üçüncü çeyreği olarak belirlendi. Aracın fiyat bilgisi henüz paylaşılmış değil. Türkiye gelir mi sorusunun cevabı ise şuan için merak konusu.

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir