Citroen Oli tanıtıldı! Ami’nin kardeşi Oli… İşte Tüm Detaylar

Citroen Oli

Citroen uygun fiyatlı mobilitenin geleceği için çalışmalara devam ediyor.Ami başarısından sonra yeni bir imza atmaya hazırlanan Citroen, Ami‘den sonra Citroen Oli ile bizlerle! Bu şirin elektrikli aracı sizlerle yazımızda inceyeleceğiz.

Citroen Oli… bu araçta neyin nesi Oli? 🙂

Citroen Oli konsepti, Ami’nin kentsel mobilite aracı mantığında tasarlanmış.Citroen Oli, önemli bir ölçüde gelecekteki Citroen elektrikli modellerinde mevcut olacak konsept ve yeniliklerin öncüsü olacak.

Oli, Ami gibi minik değil fakat oldukça şirin bir tasarıma sahip.Hatta büyüklüğü adeta bir saray veya laboratuvar’ı andırıyor.Çoğu başlıkta da ”yürüyen laboratuvar” olarak Oli’den bahsedildiğini görebilirsiniz.

Geri dönüştürülmüş malzemeler ile üretilen Oli çevreye oldukça duyarlı!

Citroen Oli, temelinde sürdürülebilirlik olan bir çok aktiviteli aile aracı olarak bizlerle.Ami’nin aksine 4 koltuğa sahip.Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen bu araçta uzun bir “hizmet ömrü” için sağlam ve dayanıklı malzemeler kullanılmış.Örneğin koltuklar geleneksel bir otomobil koltuğuna göre %80 daha az parça kullanmış.Ayrıca koltuklar, sürücülerin zevkine uyacak şekilde kolayca yükseltilebilir veya kişiselleştirilebilir şekilde.

Gelelim Citroen Oli’nin Özelliklerine

Oli, şarjlar arasında 40 kWh pil ile menzilini 248 kilometreye kadar uzatabilir.Citroen ayrıca verimliliği en üst düzeye çıkarmak için Oli’nin en yüksek hızını 68 km/s ile sınırlandırılmış.Hızlı şarj özelliği ile %20’den %80’e kadar şarj, yalnızca 23 dakika dolacak.

Bu değerlere baktığımızda 40kWh pili ve 3,6kW’lık bir priz çıkışı (230v 16amp ev prizine eşdeğer) göz önüne alınarak, Oli teorik olarak 3.000 W’lik bir elektrikli cihaza yaklaşık 12 saat boyunca güç sağlayabilir.

Citroen Oli’nin Kokpiti

Oli 4,20 m uzunluğunda, 1,65 m yüksekliğinde ve 1,90 m genişliğindedir.Bu yapısı tıpkı bir kompakt SUV araçlara benziyor diyebiliriz.

Kaput panelinin altında şarj kabloları kişisel eşyalar için bölmeler de dahil olmak üzere özenle ayrıntılı saklama alanları bulunuyor.Bununla birlikte acil durum araç-gereçleri de kaput panelinde.

Oli’nin lastikleri ise Goodyear işbirliğinde! Araçta standart oalrak 20 inç jant kullanılacak.

YEPYENİ BİR LOGO İLE CİTROEN’İN TEMSİLCİSİ OLİ

Oli, yepyeni bir logo ile Fransız devi Citroen’i en iyi şekilde temsil edecek.Yeni logo markanın adeta 1919’da logosunu çağrıştırıyor.

ÇIKARILABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR İLE MÜZİK HER ANINDA YANINDA!

Panelde bulunan Bluetooth hoparlörler, hareket halindeyken podcast veya müzik dinlemek için yüksek kaliteli ses sağlıyor.Üstelik yerleştirilebilir ve taşınabilir.

HMI KONTROLÜ’DE VAR…
Oli’nin direksiyonu, gamepad’den farksız.Adeta bir joystick kullanmak gibi alışılmadık bir fikir bulunmuş.

Direksiyon kolonu ayrıca aracın otomatik şanzıman kontrolü için düzgün bir döner vites kolu kadranı ve “start-stop” düğmesiyle birleşirken, daha küçük kollar ise aracın ışıklarını ve göstergelerini çalıştırıyor.

Citroen Oli’yi nasıl buldunuz? Sizce fiyatı Citroen Ami’den daha pahalı olabilir mi? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz!

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir