Çinli elektrikli araç ithalatına şart getirildi

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile ithalat yapmak isteyen Çinli elektrikli araç üreticilerine şartlar getirildi.

Özellikle son dönemde ülkemize giriş yapan ve kısa sürede popülerliği eline alan Çinli elektrikli araçlarda, araç üreticilerine ithalat için belirli koşullar getirildi.

Çinli elektrikli otomobil markalarının modellerini satın alan çoğu elektrikli otomobil kullanıcısının satın almadan önce aklında kalan “acaba servisi var mı?” gibi soruları, bu koşullar ile artık geride kalacak.

Servis konusunda neredeyse yetersiz denecek az veya hiç yetkili servisi bulunmayan elektrikli araç üreticileri son dönemde gündemde.Ülkemizde en çok talep gören elektrikli otomobillerden biri olan Tesla’da da bu sorun gündemdeydi.Ülkemize geldiği tarihten itibaren 10.000 adetin üzerinden satış gerçekleştiren Tesla’nın yetersiz sayıda yetkili servis bulundurması da Tesla’nın Türkiye yönetimi konusunda krizlere yol açmış ve genel müdürlükte ayrılıklar yaşanmıştı.

Satın aldığı elektrikli araç karşısında muhattap bulamayan kullanıcıları sevindirecek bir haber ile karşınızdayız.Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile artık Çinli elektrikli araç üreticilerinin ithalat izin belgesi alabilmesi belli koşullara tabi tutulunacak.

  • Türkiye’nin 7 bölgesinde 20 Yetkili Servis (TS 12047 ve TSE K 646 standartlarında) ve Yeterlilik Belgesi almış Elektrikli Araç Bakım Onarım Personeli
  • Minimum 40 personele sahip Çağrı Merkezi
  • Üretici markanın Türkiye’de Yerleşik Temsilcisi

Yalnızca yukarıdaki şartları yerine getiren Çinli üreticilere ithalat izin belgesi verilecek.Yukarıdaki koşullar şuan için yalnızca Çinli elektrikli araç üreticilerini kapsamaktadır.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararı nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi X (eski adıyla Twitter) ve Instagram’da takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın!

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir