BMW’nin yeni hibrit ve elektrikli modeli XM tanıtıldı!

BMW XM

Alman devi BMW, yeni BMW XM’yi tanıttı.1970’lerde piyasaya sürülen M1 süper otomobilinden bu yana ilk bağımsız M modeli olan XM’yi gelin hep birlikte tüm detaylarıyla yazımızda inceleyelim!

Bu yıl BMW’nin en özel serilerden biri olan M serisi 50. yılını kutluyor.BMW M tam tamına 50 yaşında! Hem elektrikli güç aktarma organına sahip ilk yüksek performanslı modelini hem de BMW’nin M1’den bu yana klasik serisinde herhangi bir eşi benzeri olmayan ilk M’ye özel model bize bir adım yakın! 

BMW XM, elektrik motoru ile en güçlü M olmaya aday!

Kaputun altında ne olduğundan bahsetmez isek olmaz… Kaputun altında yeni geliştirilmiş bir V8 motoru bulunuyor! Toplamda 4,4 litrelik ünite ve enine bir egzozun yanı sıra optimize edilmiş bir yağ ayırma işlemlerine sahiptir.XM demek yerine canavar demeye daha doğru bulacağımız bu aracın sekiz silindirli motor ve sekiz vitesli otomatik şanzımana entegre edilmiş bir elektrik motoruyla destekleniyor.BMW XM tam tamına 653 beygir güce sahip.Maksimum tork ise tam tamına 1000 nM’dir. Dört tekerleğe de şanzıman, sekiz ileri otomatik şanzıman ile sağlanıyor.Yeni canavar BMW XM, 0’dan 100 km/s hıza 4,3 saniyede ulaşıyor.

Lüks İç Mekan

Kokpit ve ön koltuklar tamamen aktif bir sürüş deneyimi için tasarlanmış.Standart donanım, çok işlevli M koltukları, yan diz desteği ve M serisine özgün deri direksiyon simidi ile birlikte BMW M’ye özgü grafikleri, kavisli BMW ekranı için bir ışık çubuğu devir göstergesi ve BMW Head-Up Display’i içerisinde bulunduruyor.

Ses kısmına baktığımızda ise 1.500 W amplifikatör ve tavan alanında dört ek hoparlör ile bir Bowers & Wilkins Diamond surround ses sistemi sunuyor.

Elektrikli yolculuklar

BMW XM’de 25,7 kW/saat pil bulunur.Böylece BMW XM, elektrik modunda 82-88 kilometre yol kat edebiliyor.Elektrik modunda maksimum hız 140 km/s’dir.

Daha güçlü bir BMW XM’de gelecek!

BMW, ”Label Red” olarak adlandırılacak daha da güçlü bir model olacağını söylüyor.Toplam 748 beygir güce ve 1000 Nm maksimum torka sahip olacak bu modelin Türkiye’ye gelmesini 2024’ün sonuna kadar kadar bekleyeceğiz gibi görünüyor…

BMW XM’i nasıl buldunuz? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Son eklediğimiz elektrikli araç haberlerine gitmek için tıklayın.Ayrıca bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.Elektrikle kalın! 🙂

Paylaş
Merhaba, ben Mustafa. Elektrikli araçlar ile ilgili içerik üretiyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İçeriklerimde tüm dünyadan elektrikli araçlar ile ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim, elektrikle kalın! :)

Diğer Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir